Balkan coğrafyasından öğrenciler sendikamızı ziyaret etti

Asma Köprü Uluslararası Öğrenci Derneği, Ankara, İstanbul, Kayseri ve Konya’da imam hatip liselerinde okuyan Balkan ülkelerinden bir grup öğrenci ile birlikte Eğitim-Bir-Sen’i ziyaret etti.

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Çakırcı, Çanakkale Zaferi’nin 101. yılında, böylesine anlamlı bir günde Asma Köprü Uluslararası Öğrenci Derneği’nin ziyaretinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Milletimiz genciyle, yaşlısıyla birlik ve beraberliği ile birçok zorluğun üstesinden gelerek tarihe ‘Çanakkale Geçilmez’ dedirtmiştir” dedi.

İstiklal Marşı’nın kabulünün yıldönümü olan 12 Mart’ta Arnavutluk’ta “Atayurdunda Mehmet Akif Ersoy Uluslararası Sempozyumu” düzenlediklerini hatırlatan Çakırcı, “Mehmet Akif, milli ve manevi değerlerine bağlı bir nesli ‘Asımın Nesli’ olarak tasvir etmiştir. Bu yüzden genç neslin yetiştirilmesine ve bilinçlendirilmesine büyük önem vermiştir. Eğitim-Bir-Sen olarak, ‘Asımın Nesli’nin yetişmesi için gayret gösteriyor, İstiklal Marşı’nın ve Safahat’ın ruhuna ve manasına uygun nesiller yetiştirme idealimizi bir kez daha yineliyoruz” şeklinde konuştu.

Mehmet Akif Ersoy’un, dünyada çok az kişiye nasip olan destansı bir hayat yaşadığını ve mazlum bir şekilde aramızdan ayrıldığını belirten Çakırcı, şunları söyledi:

“Toprakta gezen gölgeme toprak çekilince/Günler şu heyulayı da er geç silecektir/Rahmetle anılmak, ebediyet budur amma sessiz yaşadım kim beni nereden bilecektir diyordu. Kim bilecek sorusuna, ‘Asımın Nesli’ dediği gençler, ‘biz biliriz’ diyerek cenazesine sahip çıkmıştır. Günümüz gençliği ve gelecek nesillerin Mehmet Akif Ersoy’u anlamasının, istikbalimizin sağlam temeller üzerine inşa edilmesi anlamına geldiği kanaatini taşımaktayız. Bu nedenle, Akif’in düşünce yapısı, davası, milli ve manevi meselelere bakışı, hayatını herkesin anlaması ve gelecek nesillere aktarması büyük önem arz etmektedir.”

Ramazan Çakırcı, öğrencilere Eğitim-Bir-Sen’in tercüme ederek bastırdığı Arnavutça Safahat hediye etti.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.