Ümmete Birlik Kudüs’e Özgürlük

Terör örgütü İsrail’in saldırılarına karşı Müslümanlara yönelik birlik çağrısında bulunduk.

Hacı Bayram Şeyh İzzettin Türbesi yanında düzenlediğimiz “Ümmete Çağrı, Kudüs’e Özgürlük” etkinliğinde İsrail’in sivil ayrımı gözetmeksizin Gazze’de sürdürdüğü katliamları temsil eden canlandırma yapıldı.

Canlandırmada, sokakta oynayan çocuklara müdahale eden İsrail askerleri, kendilerini engellemeye çalışan sivilleri vurdu, kurtarma ekipleriyle doktorları ve yaşananları görüntüleyen gazetecileri öldürdü.

Yapılan canlandırmanın ardından Başkanımız Hanefi Sinan, etkinlik bildirisini okudu.

Bildiride dün gece Irak’ın kuzeyinde Pençe Kilit Operasyon bölgesinde şehit olan askerler anılarak, başsağlığı ve taziye mesajı paylaşıldı.

Gazze’de devam eden “soykırıma” karşı sessiz kalanları protesto etmek ve haram aylar vesilesiyle Müslümanlara birlik çağrısında bulunmak üzere toplanıldığı belirtildi.

  • “İsrail’in anlayacağı tek dil güçtür”

İsrail’in onlarca yıldır sürdürdüğü katliamların 7 Ekim’den bu yana soykırıma dönüştüğüne işaret edilen bildiride, hiçbir söz, uyarı, anlaşma ya da uzlaşma girişimlerinin İsrail’i durdurmayacağına dikkat çekildi.

Bildiride, “İsrail’in anlayacağı tek dil güçtür. Bu gücü sağlayacak olan da halkları Müslüman olan ülkelerden başkası değildir. Bu ülkelerin yönetimleri, somut, sert ve cesur adımlar atmadıkça ihtiyaç duyulan gücün gereğini yerine getirmek mümkün değildir. Bu gücün tek bir adı ve tanımı vardır, o da Müslümanların birliğidir.” ifadelerine yer verildi.

İsrail’in gerçekleştirdiği katliamlara karşı dünyada her dinden ve ırktan “vicdan sahiplerinin” harekete geçtiği ve halkların sokaklarda zulme karşı bütünleştiğine işaret edilen bildiride, “Kardeşi soykırıma uğrayan Müslümanların başka gündemlerle ayrılıklarını sürdürmeleri tarih ve vicdan yargısında hüküm giymeye mahkumdur.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Bildiride, şunlar kaydedildi:

“Çağrımız, tüm Müslümanlar ve halkları Müslüman olan ülkelerin yöneticilerinedir. ‘Hep birlikte Allah’ın ipine sımsıkı sarılın, bölünüp parçalanmayın.’ ayetini ve bir olmanın, birlikte durmanın nimetlerini, sağladığı gücü hatırlayın. Zulümleri bitirecek olan yalnızca birliğimizden alacağımız güçtür. İhtiyaç duyduğumuz bu güç, övündüğümüz geçmişimizde değil, ‘Ey Allah’ın kulları, kardeş olunuz.’ emrini yerine getireceğimiz en yakın gelecektedir.”