Misafir öğrencilerimiz depremzedelerin yanında

Asma Köprü Uluslararası Öğrenci Derneği depremin ilk gününden itibaren Kriz Masası oluşturup uluslararası öğrencilerimiz ve gönüllülerimiz ile Hatay/Antakya’da kurmuş olduğumuz koordinasyon merkezinde insani yardım faaliyetlerine başlamıştır. Bölgede şu ana kadar 42 araç ile 180 gönüllü faaliyetlerimize katılmıştır.

Antakya’da kurduğumuz koordinasyon merkezine Ankara’dan gönderdiğimiz tırlar ve diğer bölgelerden gelen yardım malzemeleri ile 23 tır malzeme tasnif edilerek, Antakya merkezi, Hatay’ın ilçeleri ve köylerinde planlı bir dağıtım organize edilmiştir.

Şu ana kadar 23,4 milyon liralık malzeme dağıtımı yapılmış, bölgede 28 çadır, 20 sahra tuvaleti, 30 kişilik geçici barınma merkezi oluşturulmuştur. lardır.

Ekiplerimiz, 14 farklı noktada enkaz kaldırma çalışmalarına destek oldu ve arama kurtarma çalışmalarına katıldı. Bu kapsamda, 6 depremzede sağ olarak enkazdan çıkarılırken 10 kişinin cenazesi de ailelerine teslim edildi.

Depremin ilk gününden bu yana dernek merkezimizde ve deprem bölgesinde yardım organizasyonları ve dağıtımda yer alan misafir öğrencilerin sayısı 120’yi geçti.

Dernek merkezimizde ve deprem bölgesinde yardım organizasyonları ve dağıtımlarda 25 farklı ülke ve bölgeden misafir öğrenci yer aldı. (Bangladeş, Endonezya, Tayland, Pakistan, Afganistan, Suriye, Irak, Mısır, Somali, Çad, Nijerya, Togo, Benin, Brezilya, Etiyopya, Fas, Kazakistan, Somali, Kırgızistan, Keşmir, Arakan, Arnavutluk, Kosova, Azerbaycan, Kırgızistan)