Türkiye’den Benin’e Kur’an-ı Kerim Köprüsü

Türkiye’den Benin’e Kur’an-ı Kerim Köprüsü

Derneğimiz aracılığıyla Afrika’nın şirin ülkesi Benin’e 300 adet Kur’an-ı Kerim gönderildi.

Ankara’da ümmet coğrafyasının gençlerine başta eğitim olmak üzere, sosyal hayatın birçok alanında hizmet veren Asma Köprü Uluslararası Öğrenci Derneği’ne, Beninli misafir öğrenciler Fransızca dini yayınlar talebinde bulundu.

         Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan Fransızca dini yayınları temin eden Asma Köprü, bu yayınları, Benin’in çeşitli bölgelerindeki özellikle İslam’ı yeni kabul etmiş olanlara ve ilahiyat öğrencilerine dağıtılmak üzere Benin Cumhuriyeti vatandaşı Türkiye mezunu Attikou Amadou aracılığıyla bölgeye ulaştırdı.

        Kur’an-ı Kerim ve temel İslami bilgileri içeren kitaplardan oluşan setler, Benin’de Bembereke, Savè, Cotonou, Calavi ve Parakou’daki İslam’ı yeni kabul edenlerle 200 ilahiyat öğrencisine dağıtılacak.

       Kitaplar eline ulaşan Başkent Cotonou’da ve Calavi’deki bir grup Beninli Müslüman duygularını şu şekilde dile getirdi:

      “Bu gün 29 kasım 2020, fransızca çevirili Kuran-ı Kerim kitaplarınımızı teslim aldık. Allah razı olsun, çok ihtiyacımız vardı, bundan çok istifade edeceğiz. Biz yaptığınız bu çalışmanızdan dolayı çok mutluyuz. Allah verdiğiniz yardımları bereketlendirsin. Yüce Allah bu tür yardım faaliyetleri yapanlara yardımcı olsun, çünkü bu iş sürekli yapıldığı zaman bütün dünyaya fayda sağlamış olur özellikle Benin ülkesi için. Benin’de konuşulan ve yazılan diğer dillerde de çeviri olursa, çok daha iyi olacak bizim için.”

      Dağıtımı gerçekleştiren Türkiye mezunu Beninli Amadou, projeden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, daha çok kişiye ulaştırılmak üzere bunun gibi projelerin sürdürülmesi çağrısında bulundu.

     Amadou, şunları kaydetti:

      “Amacımız Fransızca bilip Arapça bilmeyen ama Kur’an’ı okuyup öğrenmek isteyen insanlara ulaşmak, okullarda, üniversitelerde dağıtmak. Her ile 10 Kur’an-ı Kerim, 40 Fransızca meali göndermeyi planlıyorum. Başka ülkelerle ilgili güvenilir kişilerle irtibata geçmek istiyorum. Hem güvenilir hem de bu işi hür iradesiyle yapacak kişileri arıyorum. THY Genel Müdürü sekreteri İbrahim Tunç beye ve emeği geçen Elden Ele Derneği’ne de çok teşekkür ederim.”